Açık Erişimli Kaynaklar

 

BRILL

Tüm Dünya’yı etkileyen COVID-19 salgını ve koronavirüsler ile ilgili yapılan/yapılacak araştırmaları desteklemek amacıyla  Brill yayınevi,  halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda kitaplar ve makaleleri erişime açtı. Konuyla ilgili yeni içerik yayınlanırsa, bu koleksiyona eklenecektir.

İçeriğe erişim linkihttps://www2.brill.com/COVID-19_Collection

Konulara göre içerik:

Epidemics and crisis research past and present (Geçmişte ve günümüzde salgın hastalıklar ve kriz araştırmaları)

Strategies for containment ( Sınırlama stratejileri )

Building solidarity and resilience in times of crisis (Kriz zamanlarında dayanışma ve dayanıklılık oluşturmak )

Home-schooling and distance learning (Evde eğitim ve uzaktan eğitim )

 

-

Taylor&Francis

Dünyanın önde gelen akademik yayıncılarından biri olan Taylor&Francis Koronavirüs salgını sürecinde katkı sağlamak amacıyla bu konudaki tüm yayınlarını açık erişim hale getirmiştir. Koronavirüs ile ilgili olabilecek tüm dergi makaleleri ve kitap bölümlerine aşağıdaki linkte yer alan yönlendirmelerle ulaşılabilir: https://taylorandfrancis.com/coronavirus/

COVID-19: Koronavirüs İçeriğine ücretsiz erişim

  Güvenilir bilim, teknoloji, tıp, beşeri bilimler ve sosyal bilimler araştırmalarının önde gelen yayıncısı olan Taylor & Francis, halk sağlığı yetkililerine, araştırmacılara, klinisyenlere ve kamuoyuna COVID-19’un yayılmasının önlenmesi ve yönetilmesi amacıyla yardımda bulunmayı taahhüt etmektedir.

  Bu mikrositede Taylor & Francis Online üzerinden ücretsiz olarak erişilebilen bütün ilgili COVID-19 araştırma makalelerinin, kitap bölümlerinin ve bilgilerinin yanı sıra, COVID-19’un tanılanmasına, tedavisine, önlenmesine ve ileri düzeyde araştırılmasına yönelik küresel çabaları destekleyen Taylor & Francis e-kitaplarının bağlantıları ile referansları verilmektedir.

 

 

ProQuest ​   Publicly Available Veritabanına Erişim

ProQuest Publicly Available Content Database  multidisipliner birçok açık erişim kaynağın derlenerek oluşturulduğu, ProQuest Açık Erişim veritabanı linki. Bu kaynağa kullanıcılarınız ücretsiz olarak erişim sağlayabilirler. Tubitak Ulakbim Ekual ProQuest Dissertation&Thesis anlaşması kapsamında tüm kurumlarımızın IP adresleri sistemimizde tanımlı olduğu için kullanıcılarınızın bu veritabanına erişimleri için herhangi ek bir tanımlama yapılmasına ihtiyac yoktur

https://search.proquest.com/publiccontent/

-

 

Elsevier Textbooks freely available on multiple platforms (Elsevier Ders Kitapları birden fazla platformda ücretsiz olarak mevcuttur)

ScienceDirect Textbooks: The 256 textbooks currently on ScienceDirect will be automatically entitled to all active ScienceDirect customers (including those journals customers who do not currently have books) for a period of 90 days. Users accessing ScienceDirect through IP or remote access will be able to use these books while campuses are closed.  Access the title list here (expected to be updated by end of day Wednesday, March 18).

 

VitalSource and Elsevier Partner to Provide ebook Access to Students

To assist students at disrupted semester-calendar schools who are losing access to course materials due to COVID-19 campus closures, VitalSource has been joined by publishers and partners to offer free access to ebooks to students whose classes have moved online from March 16 through May 25, 2020. Students will be able to access the expansive catalog of ebooks from participating publishers through the VitalSource Bookshelf app effective immediately.

·       See the announcement

·       FAQs for students and educators

·       List of publishers and resellers who are supporting this effort

·       For students who need assistance accessing free ebooks

Elsevier Participates in ‘RedShelf Responds’ COVID-19 Initiative
Under the label of ‘RedShelf Responds’, RedShelf is collaborating with its publishing partners to offer free access to ebooks for the remainder of the semester for currently enrolled students impacted by recent campus closings. Semester-calendar schools of authorized programs will be allowed free access to ebooks from March 16 through May 25, 2020.

·       See the announcement

·       Learn more and access ebooks

-

 

Wiley

Kurumunuz, kütüphaneniz için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bazı kaynakları aşağıda sizlerle paylaşmak isteriz:

  • Atypon'un yapay zekâ odaklı kişiselleştirilmiş keşif uygulaması ile desteklenen ve Scitrus tarafından sunulan, COVID-19 ile ilgili en yeni araştırmalar ve haberlerin ücretsiz gerçek zamanlı yayını.

 

 

 

Açık Erişim Nedir?

Açık Erişim, 2001 yılında yayımlanan Budapeşte Açık Erişim İnisiyatifi bildirisinde “Bilimsel literatürün İnternet aracılığıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, dizinlenebilir, tam metne bağlantı verilebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir biçimde kamuya ücretsiz açık olması.” biçiminde tanımlanmıştır. 

Açık Erişim Ne Değildir?

Açık Erişim konusunda pek çok yanlış anlayış mevcuttur. Açık Erişim kendi kendine yayın yapma değildir, ne hakemli yayıncılığı ve yayını ortadan kaldıran bir yol ne de ikinci sınıf, maliyeti düşürülmüş yayın yapma biçimidir. Basit bir deyişle araştırma sonuçlarının tüm araştırmacı kitlesine çevrimiçi olarak ücretsiz sağlanmasıdır. 

Yazarlar Neden Çalışmalarını Açık Erişim Sağlasınlar?

Kişisel arşivleme yapılan araştırma makalelerinin, arşivlenmeyenlere oranla daha çok atıf aldığı konusunda kanıtlar gittikçe çoğalmaktadır. Çoğu konu alanında atıf oranlarında en az iki kat artış var. Kimilerinde bu oran hatta daha da yüksek. Açık Erişim bu yanı ile araştırmaların öncekine göre daha çok etkisi olduğu anlamına geliyor. Üstelik çalışmanın yayınlandığı, okunduğu, atıf aldığı ve böylelikle diğer araştırmacıların çalışmalarını yönlendirdiği araştırma döngüsü genişliyor ve hızlanıyor. Araştırmanız için okumak ve kullanmak istediğiniz makalelere kolayca ve sınırlama olmadan erişebilmeyi istemez misiniz? Bu çalışma JISC adına Alma Swan Key Perspectives Ltd. Şirketi tarafından yazıldı ve hazırlandı ve Sara Hassen ve The JISC Communications Takımı tarafından edit edildi. Bu brifingin alternatif formatları www.jisc.ac.uk/publications adresinde bulunabilir.

 

Açık Erişim hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.
Ulusal Akademik Arşiv Bilgi Notu için tıklayınız.
Açık Erişim ve Yükseköğretim Sistemi için tıklayınız.
Ulusal Açık Erişim Çalıştayı Sonuç Bildirgesi için tıklayınız.
Dspace ve açık erişim kullanım kılavuzu için tıklayınız.