İntihal Engelleme Programları

iThenticate

İntihalin tespiti ve yayınlanmadan önce yazılı yapıtın özgünlüğünü sağlamak için; yayıncılar, araştırmacılar, akademik kurumlar, editörler vs.  tarafından dünya çapında kullanılan,

TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 09 Temmuz 2011 tarih ve 199 sayılı kararı gereği, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan iThenticate “İntihali Engelleme” programı ULAKBİM tarafından Üniversitemizin öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur.

İlgili programın erişim çalışmalarının yapılabilmesi için üniversitemiz adına Kütüphaneci Hilal Geçkil görevlendirilmiştir. Sorumlu kütüphanecinin görevi, iThenticate programına erişim sağlanması için, programı kullanmak isteyen öğretim üyelerini sisteme tanımlamaktan ibarettir. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler, kullanıcı tarafından yürütülecektir. 

Tanımlama işleminden sonra kullanıcının belirtmiş olduğu e-posta adreslerine programa giriş için kullanacakları şifre program tarafından otomatik olarak gönderilecektir.

Programa ilk girişinizde sistem sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

iThenticate; yazar gurupları, akademisyenler, editörler, bilimsel yayın kuruluşlarının katılımları ile 32 milyondan fazla eserini içerisinde barındıran 24 milyardan fazla web sayfasında tarama yapma imkânı sağlayan yaklaşık 122 milyon içeriğe sahip bilgi havuzunda tarama yaparak intihalin tespitinde kolaylık sağlar.

Kolay bir kullanımı olan yazılıma sadece mail programınıza dosya ekler gibi incelemek istediğiniz dosyayı yüklemeniz yeterlidir.

Word xml, text, Postscript, PDF, HTML, WordPerpect WPD, RTF gibi dosya uzantılarını destekler.

ABC-CLIO, SAGE CrossRef, Gale, Taylor&Francis, PubMed Emerald, EBSCOhost, Oxford University Press, IEEE, Elsevier, Nature Publishing, Ovid, Pearson, McGrawHill, Wiley gibi yayınevleri ile çalışmaktadır.

TÜBİTAK EKUAL kapsamında 2011 yılından bu yana aboneliği devam eden iThenticate veri tabanıyla ilgili müzakere sonuçlandırılarak 01 Ocak 2017-31 Aralık 2019 dönemi için lisans anlaşması imzalanmıştır.

Kullanım hakkı sadece doktora ve üstü unvanlar içindir.

  

iThenticate Hızlı Başlangıç Kılavuzu için tıklayınız.
iThenticate Manual User Guide için tıklayınız.
iThenticate Summary için tıklayınız. 

 

Turnitin İntihal Tespit Programı

Programın kurum yöneticisi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevli kütüphaneci Hilal Geçkil'dir.

Bu programa kayıt olmak için "kayıt olmak istediğinizi belirten" maili hgeckil@beu.edu.tr adresine gönderebilir ya da            0 434 222 05 12/1214 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Sorumlu kütüphanecinin görevi, isteklileri sisteme tanımlamaktan ibarettir. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler, kullanıcı tarafından yürütülecektir. 

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır.

Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir. Bu, performans ve değerlendirmelere yapılan vurgu ile birleşince, öğrenci araştırma ve makalelerinde orijinal olmayan içerik kullanımının artmasına sebep olmaktadır.

Turnitin belge analizini yaparken büyük veritabanları taramaktadır. Bunlar;

  • 337+ milyon öğrenci ödevi ve toplamda 620 milyondan fazla doküman
  • 110,000+ dergi & kitap ve toplamda 157 milyondan fazla yayın
  • 62 milyar güncel ve arşivlenmiş web sayfası
  • 140 ülkede, 15.000’den fazla eğitim kurumunda
  • 30 milyondan fazla öğrenci
  • 1.6+ milyon aktif öğretmen Turnitin kullanmaktadır.

Turnitin, eğitimcilere orijinal metin yazımını teşvik etmede ve intihalden caydırmada yardımcı olur. Yakın zamanda yapılan geniş kapsamlı istatistiksel çalışmalar ortaya koymaktadır ki, ortaöğretim kurumları, kolejler ve üniversiteler Turnitin kullandığı takdirde:

Öğrenciler daha iyi birer araştırmacı ve yazar haline gelirler. Orijinal içerikli çalışmalar ortaya koyarlar ve kaynak materyalleri doğru kullanmayı ve doğru alıntı yapmayı öğrenirler.

Öğretmenler zamandan tasarruf ederler. Turnitin’in kolay okunur Özgünlük Raporu (Originality Report) sayesinde, daha önce şüphelendikleri intihallerin kanıtlarını araştırmak için harcadıkları zamanı şimdi daha iyi yazarlar yetiştirmek üzere geri bildirimde bulunmak için kullanırlar. ·

Kurumlar, eğitim ve öğretim düzeylerini geliştirirler. Turnitin’in sürekli kullanımı, kuruma, kendisini, eğitim misyonunu ve verdiği diploma derecelerinin geçerliliğini garanti altına almada yardım eder.

 

Turnitin hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Turnitin şifre oluşturma kılavuzu için tıklayınız.
Turnitin öğrenci kılavuzu için tıklayınız.
Turnitin öğretmen kılavuzu için tıklayınız.
Turnitina ödev yüklerken dikkat edilmesi gerekenler için tıklayınız.